Övriga Finland

Allmänbildade skolor, S=skolor i specialundervisningen, Y=skolor inom yrkesutbildningen, FB=skolor inom fritt bildningsarbete.

Blåfärgade skolnamn har en länk till ytterligare uppgifter om skolan.

 

Björneborg

Björneborgs svenska samskola, period III-V

Björneborgs pedagogi, trivialskola, elementarläroverk och elementarskola, period I-II

Björneborgs svenska folkskola, period III

O.H. Gripenbergs uppfostringsanstalt, period II

Privata svenska fruntimmersskolan i Björneborg, Svenska flickskolan i Björneborg, period II

Räfsö privata svenskspråkiga folkskola, period III

 

Brahestad  

Brahestads pedagogi, period I-II

Svenska småskolan, period III

 

Eura 

Kauttua svenska skola, period III-V

 

Forssa

Svenska folkskolan, period III

Svenska samskolan, period III

 

Fredrikshamn 

Fredrikshamns fruntimmersskola, Svenska flickskolan, period III

Fredrikshamns svenska samskola,  period I-III

Kadettskolan, period II-III, Y

 

Heinola

Heinola pedagogi, period II

 

Imatra

Svenska folkskolan, svenska mellanskolan, Svenska samskolan, period III

Lauritsala svenska folkskola, period III

 

Jyväskylä   

Kuokkala svenska skola, period V

 

Kajana

Kajana pedagogi, period I-II

 

Karhula  

Svenska folkskolan i Karhula, period III

 

Kexholm i Viborgs län

Kekholm pedagogi, period I

 

Kronoborg, Viborgs län  

Sorjos svenska folkskola, period III

 

Kotka   

Kotka svenska samskola, Svenska fruntimmersskolan, period III-V

Svenska grundskolan, folkskolan, elementarskolan i Kotka, period III

 

Kouvola

Svenska skolan i Kouvola, Kuusankoski svenska skola, Kymmene bruks privata svenska samskola, Kouvola, period III-V

 

Kuopio  

Privata svenska reallyceum för gossar och flickor, period II

Pedagogi, period I

 Rantasalmi, Villmanstrand, Nyslott, Kuopio trivialskola, period II

 

Kuusankoski 

Kuusankoski svenska skola, period III-V

 

Lahtis  

Svenska skolan i Lahtis, period V

 

Nyslott   

Fruntimmersskolan, period III

Nyslott pedagogi, period I

 

Pyttis

Hinkapyöli folkskola, period III

Broby folkskola, period III

Pyttis svenska skola kyrkoby folkskola,, period IV-V

Västerby folkskola, period III

 

Raumo   

Fruntimmersskolan, period II

Raumo pedagogi, period I

 

St Mickel    

Antellska skolan, period III

Pedagogi, period II

Svenska samskolan, period II

 

Seinäjoki (Östermyra)

Privata svenska folkskolan, period III

 

Sordavala

Sordavala pedagogi, period I

 

Tammerfors 

Fruntimmerskolan, period II

Svenska samskolan, period II-V

Tammerfors pedagogi, period II

 

Tammela

Mustiala lantbruksskola, period II, Y

 

Tavastehus

Privata svenska fruntimmersskolan, flickskolan, Svenska samskolan i Tavastehus, period II

Seminaarin koulu, period V

Tavastehus trivialskola, period II

Tavastehus gymnasium, period II-III

 

Torneå

Torneå pedagogi, period II

 

Uleåborg

Fruntimmerskolan, period II   

Svenska privatskolan, period III-V

Uleåborgs trivialskola, period II

 

Varkaus

Varkaus svenska skola, period III-IV

 

Vehkalahti

Vehkalahti pedagogi, period I

 

Viborg 

Fruntimmerskolan i Viborg, period I

Svenska klassiska lyceum Viborgs gymnasium, Viborgs katedralskola/normalskola, Viborg, period I-III

Trivialskolan, Stadsskolan i Viborg, period II

 

Villmanstrand   

Svenska skolan, period III

Villmanstrand pedagogi, period I