Österbotten

Allmänbilade skolor, S=skolor i specialundervisningen, Y=skolor inom yrkesutbildningen, FB=skolor inom fritt bildningsarbete

 

Brahestad

Svenska småskolan, period II

 

Jakobstad

Arbis, period III-V

Barnträdgårdsseminariet, period III-IV

Bonäs-Vestersundsby skola, period III-V

Dövstumskolan, period III S

Jakobstads gymnasium, period III-V

Kyrkostrand-Jungmans skola, period III-V

Lagmans skola, period III-V, S

Lundbergs idiotanstalt, period III, S

Optima, period IV-V, Y

Oxhams skola, period III-V

Resursskola, period IV-V, S

Rådmans skola, period IV-V

Språkbadsskolan, period IV-V

Vikinga skola, period III-V

Västersundsby skola, period III-V

Yrkesakademin i Österbotten, period IV-V

 

Jeppo (från 1975 Nykarleby)

Bärs folkskola, períod III

Gunnar folkskola, períod III

Jungar folkskola, períod III

Måtar folkskola, períod III

 

(Gamla )Karleby

Chydenius skola, períod III-V

Donnerska skolan, period IV-V

Elementarskolan, period II

Fruntimmersskolan i Gamlakarleby, Karleby, period II

Karleby bildkonstskola för barn och unga, period IV-V, FB

Karlebynejdens institut, period IV-V, FB

Kyrkbackens skola, period III-V

Gamlakarleby pedagogi, period I

Såka skola,period III-períod III-V

Villa skola, period III-V

Öja skola, period III-V

 

Kaskö

Kaskö svenska skola, period III-V

 

Korsholm

Berby-Västervik folkskola, period III

Gamla-Vasa folkskola, period III

Helsingby skola, period III-V

Iskmo folkskola, period III

Jungsund folkskola, períod III

Karkmo folkskola, períod III

Karperö folkskola, períod III

Korsholms gymnasium, period IV-V

Korsholms högstadium, period III-V

Korsholms medborgarskola, períod III

Korsholmnsnejdens mellanskola, períod III

Kvevlax lärcenter, períod III-V

Norra Korsholms skola, períod III-V

Petsmo skola, períod III-V

Replot – Björköby skola, períod III

Singsby folkskola, períod III

Smedsby-Böle skola, períod III-V

Solf skola, períod III-V

Tölby-Vikby skola, períod III-V

Vallgrunds skola, períod III-V

Vallvik folkskola,períod III

Veikars folkskola,períod III

Voitby folkskola, períod III

 

Korsnäs

Bjurbäck folkskola, períod III

Korsnäs Kyrkoby skola, períod III-V

Molpe skola, períod III-V

Taklax skola, períod III-V

Harrström folkskola, períod III

Korsbäck folkskola, períod III

Korsnäs kyrkby medborgarskola, períod III

Strandmossa folkskola, períod III

Töjby folkskola, períod III

 

Kristinestad

Evangeliska folkhögskolan, period III-IV, FB

Härkmeri skola, períod III-V

Kristinestads gymnasium, períod IV-V

Kristinestads högstadium, period IV-V

Kristinestads skola, períod III-V

Kristinestads folkskola och medborgarskola, períod III

Lappfjärds skola,períod III-V

 

Kronoby

Asplund fsk, períod III

Brännskär folkskola, períod III-V

Djupsjöbacka folkskola, períod III-V

Haavisto folkskola, períod III

Heimbacka folkskola, períod III

Jolka folkskola, períod III

Kronoby gymnasium, períod IV-V

Kronoby folkhögskola, períod III-V

Kronoby kyrkoby folkskola, períod III

Kronoby medborgarskola, períod III

Långbacka folkskola, períod III

Murik folkskola, períod III

Nedervetil skola, períod III-V

Norrby skola, períod III-V

Nordiska konstskolan, period IV-V

Påras skola, períod III-V

Småbönders skola, períod III-V

Snåre folkskola, períod III

Söderby skola, períod III-V

Tast folkskola, períod III

Terjärvi skola, períod III-V

Åbacka skola, períod III-V

Ådalens skola, períod III-V

Ås folkskola, períod III

Överby folkskola, períod III-V

 

Kvevlax (från till 1973 Korsholm)

Hankmo folkskola, períod III

Kuni folkskola, períod III

Kvevlax folkskola,períod III

Kvevlax hemslöjdsskola, períod III

Köklot folkskola, períod III

Vassor folkskola, períod III

 

Lappfjärd (Från 1973 Kristinestad)

Dagsmarks folkskola, períod III-V

Korsbäcks folkskola, períod III

Kyrkoby östra folkskola, períod III

Lappfjärd-Sideby svenska medborgarskola, períod III

Uttermossa folkskola, períod III

 

Larsmo

Bosunds skola, períod III-V

Cronhjelmsskolan, períod III-V

Grev skola, períod III-IV

Holm skola, períod III-V

Larsmo medborgarskola, períod III

Näs skola, períod III

Risö skola, períod III-V

Västerby folkskola, períod III

 

Malax

Bergö skola, períod III

Gymnasiet i Petalax, period IV-V

Havras folkskola, períod III

Högstadiet i Petalax, períod IV-V

Kolnebackens folkskola, períod III

Kvimo folkskola, períod III

Köpings folkskola, períod III

Långminne folkskola, períod III

Malax folkskola, períod III

Paxals folkskola, períod III

Petalax skola, períod III-V

Ritbäcken-Rönnholms folkskola, períod III

Tuv folkskola, períod III

Vias folkskola, períod III

Yttermalax skola, períod III-V

Övermalax  skola, períod III-V

 

Maxmo (Från 2007 Vörå)

Maxmo norra folkskola, períod III

Maxmo södra folkskola, períod III

Österö folkskola, períod III

 

Munsala (Från 1975 Nykarleby)

Monäs folkskola, períod III

Munsala medborgarskola, períod III

Munsala västra folkskola, períod III

Munsala östra folkskola, períod III

Pensala folkskola, períod III

Svedbergska skolan, períod III

Vexala folkskola, períod III

 

Nykarleby (inklusive Nykarleby landskommun)

Arbis, períod III-V, FB

Carleborgsskolan, períod III-V

Fruntimmerskolan, period II

Hirvlax skola, períod III-V

Kristliga folkhögskolan i Nykarleby, períod III-V

Kovjoki-Markby skola, períod III-V

Jeppo-Pensala skola, períod III-V

Munsala skola, períod III-V

Norrmens skola, períod III-IV

Nykarleby folkskollärarseminarium, períod III Y

Nykarleby landskommuns medborgarskola, períod III

Nykarleby samskola, períod III

Nykarleby trivialskola, period II

Skogsparkens skola, períod III-V

Socklot skola, períod III-V

Ytterjeppo skola, períod III-V

Zachariasskolan, period V

 

Närpes

Böle folkskola, period III

Centralfolkskolan, period III

Gottböle folkskola, period III

Kalax-Tjärlax folkskola, period III

Karlå folkskola, period III

Kåtnäs folkskola, period III

Mosebackens skola, period III-V

Musikunstitutet Legato, period IV-V, FB

Norrnäs folkskola, period III

Närpes gymnasium, period IV-V

Närpes högstadium, period IV-V

Närpes kommunala folkskola, period III

Närpes medborgarskola, period III

Närpnäs folkskola, period III

Pjelax skola, period III-V

Pörtom skola, period III-V

Rangsby folkskola, period III

Stenbackens skola, period III-V

Svenska Österbottens folkakademi, period III-V, FB

Västra Närpes skola, period III

Yttermark skola, period III

Övermark skola, period III

 

Oravais (från 2011 Vörå)

Kimossa folkskola, period III

Kyrkoby folkskola, period III

Oxkangar folkskola, period III

Stubbrösl folkskola, period III

 

Pedersöre (från 1989 Jakobstad)

Bennäs skola, period III-IV

Bäckby skola, period III

Dövstumskolan, period III, S

Edesvö skola, period III

Forsby skola, period III-, period III-IV

Hembacka (Heimbacka) folkskola, period III

Högnabba folkskola, period III

Kållby skola, period III

Kyrkoby folkskola, period III

Lepplax skola, period III-IV

Nabba-Pörkenäs folkskola, period III

Pedersöre gymnasium, period III-IV

Petter Stormåns skola, period III-IV

Rosenlunds folkskola, period III

Sundby folkskola, period III

Sandsund skola, period III-IV

Sursik högstadium, period III-IV

Västersundsby folkskola, period III

Yrkesakademin i Österbotten, period III-IV, Y 

Ytteresse skola, period III-IV

Östensö skola, period III-IV

Överesse skola, , period III-IV

 

Petalax (från 1973 Malax)

Frönäs-Velkmossa folkskola, period III

Norrbacka folkskola, period III

Ribäcken-Rönnholm folkskola, period III

Svarvar folkskola, period III

 

Purmo (Från 1977 Pedersöre, från 1989 Jakobstad)

Kyrkoby folkskola, period III

Nars folkskola, period III

Nordenå folkskola, period III

Nybränn folkskola, period III

Sandbacka folkskola, period III

Storbacka folkskola, period III

Villbacka folkskola, period III

Åvist folkskola, period III

 

Replot (från 1973 Korsholm)

Brändövik-öderuddens folkskola, period III

Kyrkoby folkskola, period III

Norra Kronoby kyrkoby folkskola, Vallgrunds folkskola, period III

Södra Vallgrunds folkskola, period III

 

Seinäjoki (Östermyra)

Seinäjoki svenska skola, period III-IV

 

Sideby (från 1973 Kristinestad)

Henriksdals folkskola, period III

Kyrkoby folkskola, period III

Kasaböle svenska folkskola, period III

Sideby södra folkskola, period III

Skaftung folkskola, period III

Ömossa folkskola, period III

 

Solf (från 1973 Vasa)

Söderfjärdens folkskola, period III

Sundom folkskola, period III

Kronvik folkskola, period III

Kyrkoby folkskola, period III

Rimal folkskola, period III

 

Terjärv (från 1969 Kronoby)

Hästbacka folkskola, period III

Högnabba folkskola, period III

Terjärv medborgarskola, period III

 

Tjöck

Påskmark folkskola, period III

Tjöck folkskola, period III

 

Vasa

Borgaregatans skola, period IV-V

Evangeliska folkhögskolan, period III-V

Fruntimmerskolan, period II

Gerby skola, period III-V

Haga skola, period III-V

Indutriskolan, period III, Y

Lägre folkskollärarseminariet, period III, Y

Handelsesplanadens folkskola, períod III

Hjälpskolan, períod III

Medborgarskolan, períod III

Rådhusgatans folkskola, períod III

Roparnäs folkskola, períod III

Sjukköterskeskolan, period III-IV, Y

Sundom lärcenter, period V

Svenska yrkeshögskolan, period IV-V

Vamia, period V, Y

Wasa elementarskola, Vasa lyceum, Vasa gymnasium, period II

Wasa pedagogi, period I

Vasa småskollärarseminarium, period III, Y

Vasa tekniska läroanstalt, period III-IV, Y

Wasa trivialskola, period II

Vasa yrkeshögskola (ammattikoulu), period IV-V

Vasa övningsskolas gymnasium, period IV-V

Vikinga skola, period III-V

Yrkesakademin i Österbotten, period IV-V

Yrkeshögskolan Novia, period IV

 

Vörå

Bertby folkskola, period III

Hellnäs folkskola, period III

Karvsor skola och daghem, period III-V

Kimo skola, period III

Korsby folkskola, period III

Kovik folkskola, period III

Koskeby skola, period III-V

Norvalla folkhögskola, period III-V, FB

Rejpelt skola, period III-V

Röikiö skola, period III-V

Ruthsland folkskola, period III

Tålamods folkskola, period III

Vörå, Oravais och Maxmo medborgarskola, period III